Druga wojna światowa to tragiczne lata w dziejach miasta, które w październiku 1939 roku zostało stolicą i siedzibą władz Generalnego Gubernatorstwa. Do dziś są tu miejsca, które łączą tragiczne losy Krakowian, chrześcijan i żydów i przypominają o 1961 dniach nazistowskiej okupacji miasta.

Zwiedzanie rozpoczniemy na Rynku Głównym, który Niemcy nazwali Adolf Hitler Platz. W Collegium Maius i Collegium Novum poznacie historię Uniwersytetu Jagiellońskiego w czasie niemieckiej okupacji. Plantami przejdziemy obok kościoła Franciszkanów i Pałacu Biskupiego, gdzie posłuchacie historii krakowskiego kościoła w tym trudnym czasie i o jego zaangażowaniu w niesienie pomocy mieszkańcom miasta.

Zamek Królewski na Wawelu był siedzibą Hansa Franka, Generalnego Gubernatora, a dawna Dzielnica Żydowska na Kazimierzu przypomni tragiczne losy 68 tysięcy krakowskich Żydów, którzy od marca 1941 zostali przymusowo stłoczeni w podgórskim getcie; ulice, domy, dawne instytucje, mury getta, Plac Zgody, Apteka Pod Orłem, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, były obóz koncentracyjny Płaszów wciąż pamiętają tamten czas i ludzi, którzy tam żyli i cierpieli.

foto: MHK, NAC

Wyślij do znajomych: